Варто відвідати
Що варто відвідати в м. Тальне?
МИСЛИВСЬКИЙ ЗАМОК
Мисливський палац Шувалових 1896-1903 рр. – пам’ятка архітектури національного значення. Розташований в мальовничій частині Тальнівського парку. Збудований графом П.П. Шуваловим за проектом Андреаса Клемменсена (Копенгаген, Данія). Пам'ятка - рідкісний витвір архітектурного модерну, в якому своєрідно переплетені різні стильові напрямки, використані модернізовані форми французьких заміських будинків епохи Ренесансу. Будівля складається з двох частин: південної житлової та північної, в стилі англійського котеджу, що мала господарське призначення. Архітектурне оформлення споруди зведено до мінімуму: фасади з ритмічно розташованими прямокутними віконними прорізами завершені карнизами складного профілю. Декоративне оздоблення виділяє функціональні вузли замку. Центральна вежа прикрашена балконом на консолях і ліпним картушем з родовим гербом графа П.П. Шувалова та латинським афоризмом «Prowidenzia duce».
Адреса: м.Тальне, вул. Замкова, 84.
Місцерозташування на карті: https://goo.gl/maps/u2LSAp2Rhu9w1jA27
СВЯТО-ТРОЇЦЬКА ЦЕРКВА
Православний кам’яний храм Святої Трійці в м. Тальному побудований 1846 року графом Наришкіним, освячений 1847 року. Тут покоївся прах графині Софії Потоцької, перенесений в 1846 році із храму міста Умані. В храмі Святої Трійці, окрім внутрішньої розкішної величної краси, багатого церковного начиння та священицьких риз, були рідкісні старовинні ікони, написані італійськими майстрами. В роки Радянської влади Стято-Троїцьку церкву закрили. Розібрали дзвіницю, знесли куполи. В будівлі церкви облаштували театр, після 1944 року – склад міського споживчого товариства, з 1965 – хлібзавод, який розміщений там і понині. Склеп, в якому була перепохована графиня Софія Потоцька зруйнували. Частину надгробних плит перенесли до Мисливського замку, а всі захоронення біля церкви зрівняли з землею і накрили асфальтом.
Адреса: м.Тальне, вул. Соборна, 71
Місцерозташування на карті:
КОСТЕЛ СВЯТОЇ АННИ
Римо-католицький костел Святої Анни – одна з найстаріших будівель міста. Костел збудований у 1850 - х роках графом П. Шуваловим.
Діяв спочатку як фамільна каплиця Звенигородської парафії «Тальновская каплица подлежащая Звенигородской Римско-Католической приходской церкви». В 1910-1911 роках коштом власника Тальнівського маєтку князем Сергієм Долгоруковим костел був відновлений і «отримав» сьогоднішній вигляд. За радянської влади костел закрили, тут в свій час розміщувалися склад, інкубаторна станція, типографія, цех з виробництва пам'ятників. 1992 року повернену святиню реставровано під керівництвом художника Андрія Кулагіна. В костелі збереглися фрагменти настінного розпису, пам’ятна дошка з подякою латиницею Сергію Долгорукому за відбудову храму та мармурова плита з датами народження і смерті Ольги Наришкіної.
Адреса: м.Тальне, вул. Самойлова, 22
Місцерозташування на карті: https://goo.gl/maps/VNXHZJvmQCExHWwh8
ТАЛЬНІВСЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД
Тальнівський цукровий завод належав графині Софії Львівні Шуваловій, заснований 1849 року. Завдячуючи підприємству, Тальне розрослося в місто. Цукроварня була однією із кращих в Російській губернії. Для потреб заводу 1853 року збудовано цегельний завод, при заводі діяла приватна лікарня С.Л. Шувалової та богодільня. В часи радянської влади завод був збережений, при ньому відкрито робітничий клуб, бібліотеку, фабрично-заводське училище, початкову школу, яка згодом стала семерічною, дитячі ясла, створена футбольна команда. В кінці 1990-х років цукрозаводи по Українізупиняли, знищували, то в Тальному його зберегли.
Адреса: м.Тальне, вул. Графська, 2
Місцерозташування на карті: https://goo.gl/maps/f4Dzk5myjsAAYbq76
ЗАЛІЗНИЧНИЙ ВОКЗАЛ
На відрізку Христинівка - Шпола в 1890-1891 роках за дві версти від містечка графом П.П. Шуваловим збудована залізнична станція «Тальное», яку було відкрито в грудні 1891 року. Вокзал залізничної станції «Тальне» побудований за типовим проектом, за береговою схемою, яка була поширена в Україні наприкінці XIX століття. Виразний ступінчатий силует пам'ятки дуже динамічний, скромний архітектурний декор, майстерно виконаний цегляною кладкою. Вокзал є пам'яткою архітектури кінця XIX століття. За 130 років вокзал лише змінив свій колір з червоного на бірюзовий.
Адреса: м.Тальне, вул. Вокзальна,187
Місцерозташування на карті: https://goo.gl/maps/CZ7fQga9gUkLzxsp7
ВОДОНАПІРНА ВЕЖА
Вежа водогону, забудови 1890-1891 року. Одна з перших водогінних споруд містечка. Це однотипна гідротехнічна споруда при залізничній станції «Тальне» в системі водопостачання для регулювання тиску і витрати води, створення її запасу. Основний будівничий матеріал - камінь та цегла. Вежу збудували висотою у 10 метрів, на вершині для водопостачання встановили резервуар-водозбірник на 20 000 л.
Адреса: м.Тальне,
Місцерозташування на карті:
ПАРК-ПАМ’ЯТКА САДОВО-ПАРКОВОГО МИСТЕЦТВА ДЕРЖАВНОГО ЗНАЧЕННЯ «ТАЛЬНІВСЬКИЙ»
Садово-парковий ландшафт створений в різні історичні періоди в руслі модних тенденцій, характерних для відповідного часу.
На околиці Тального лісовий масив із дерев'яним, згодом кам’яним мисливським будинком, у ХVІІІ-ХІХ століттях послідовно належав графам Потоцьким, Наришкіним, Шуваловим, Долгоруковим.
Тальнівський парк створювався з 1850 по 1880 роки, територіально входив до Тальнівського маєтку її величності Софії Львівни графині Шувалової. План парку був розроблений в 1875 році. Композиція парку складалася з розташованого в центрі замку, численних галявин та алей, куртин.. Окремі деталі парку збереглися до наших днів, зокрема величні дуби-солітери. В композиції парку багато цікавих елементів та об’єктів.
Адреса: м.Тальне, вул. Замкова
Місцерозташування на карті: https://goo.gl/maps/TZsJFhgBMz2Jenpn8
«За матеріалами Тальнівського музею історії Тальнівської міської ради»