Внесено зміни до переліку нежитлової нерухомості, яка не оподатковується податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Дата: 08.07.2020 11:36

Головне управління ДПС у Черкаській області звертає увагу власників нежитлової нерухомості – фізичних та юридичних осіб, що з набуттям чинності Закону України від 16 січня 2020 року №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі - Закон №466), починаючи з 23 травня 2020 року, виключаються з об’єктів оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки будівлі промисловості, які віднесені до групи «Будівлі промислові та склади» та розширюється перелік неоподатковуваних об’єктів нежитлової нерухомості суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу.

Так, внесеними змінами Законом №466, підпункт «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) викладено в новій редакції, відповідно до якого – не є об’єктом оподаткування будівлі промисловості, віднесені до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб’єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B-F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку».

Звертаємо увагу, що у попередній редакції норма виключала з об’єктів оподаткування податком всі будівлі промисловості, у тому числі без обмеження їх використання безпосередньо підприємствами промисловості, що давало можливість застосувати преференцію і щодо об’єктів нерухомості, зданих в оренду іншим суб’єктам господарювання.

З урахуванням внесених Законом №466 змін для застосування преференції, визначеної підпунктом «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу, суб’єктом господарювання – власником об’єкта нерухомості (будівлі промисловості) такий об’єкт нерухомості має одночасно відповідати таким ознакам:

-  будівля промисловості має відповідати (бути класифікована) групі «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000;

- будівля промисловості має використовуватися суб’єктом господарювання протягом звітного (податкового) періоду за призначенням у господарській діяльності;

- основний вид діяльності суб’єкта господарювання згідно з реєстраційними даними має бути класифікований у секціях В – F КВЕД ДК 009:2010;

- будівля промисловості ( у т.ч. її частина) протягом звітного (податкового) періоду не має бути здана в оренду, лізинг, позичку іншим суб’єктам господарювання.

Також, починаючи з 23 травня 2020 року та  відповідно до внесених змін Законом № 466 до підпункту «е» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу не є платниками податку на нерухоме мано, відмінне від земельної ділянки суб’єкти господарювання малого та середнього бізнесу за нежитлові приміщення, які використовуються ним при здійсненні підприємницької діяльності в тимчасових спорудах.

Зважаючи на те, що зміни до Кодексу в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (внесені Законом № 466), набрали чинності в 2020 році, викладена редакція підпунктів «е» та «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу буде враховуватись при обчисленні податку фізичними особами за базовий податковий (звітний) 2020 рік та наступні звітні періоди починаючи з 2021 року.

В черкаській області налічується 2010 юридичних осіб платників податку на нерухомість (житлової та нежитлової), ними задекларовано у 2020 році понад 90,5 млн.грн. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Станом на 25 червня 2020 року такими платниками сплачено майже 40 млн.грн.

Фізичним особам, власникам житлової та нежитлової нерухомості протягом 2020 року сформовано та направлено 35600 податкових повідомлень рішень на 43,6 млн. грн., ними, станом на 25 червня сплачено 10,1 млн.грн. податку.