A A A K K K
для людей із порушенням зору
Тальнівська міська територіальна громада
Тальнівська міська територіальна громада

Варто відвідати

Що варто відвідати в м. Тальне?

 

МИСЛИВСЬКИЙ ЗАМОК

Мисливський палац Шувалових 1896-1903 рр.  –  пам’ятка архітектури національного значення. Розташований в мальовничій частині Тальнівського парку. Збудований   графом П.П. Шуваловим за проектом Андреаса  Клемменсена (Копенгаген, Данія). Пам'ятка - рідкісний витвір архітектурного модерну, в якому своєрідно переплетені різні стильові напрямки, використані модернізовані форми французьких заміських будинків епохи Ренесансу. Будівля складається з двох частин: південної житлової та північної, в стилі англійського котеджущо мала господарське призначення. Архітектурне оформлення споруди зведено до мінімуму: фасади з ритмічно розташованими прямокутними віконними прорізами завершені карнизами складного профілю. Декоративне оздоблення виділяє функціональні вузли замку. Центральна вежа прикрашена балконом на консолях і ліпним картушем з родовим гербом графа П.П. Шувалова та латинським афоризмом «Prowidenzia duce».  

 

 

Адреса: м.Тальне, вул. Замкова, 84. 

Місцерозташування на карті: https://goo.gl/maps/u2LSAp2Rhu9w1jA27

 

 

 

СВЯТО-ТРОЇЦЬКА ЦЕРКВА

Православний кам’яний храм Святої Трійці в м. Тальному побудований 1846 року графом Наришкіним, освячений 1847 року. Тут покоївся прах графині Софії Потоцької, перенесений в 1846 році із храму міста Умані. В храмі Святої Трійці, окрім внутрішньої розкішної величної краси, багатого церковного начиння та священицьких риз, були рідкісні старовинні ікони, написані італійськими майстрами. В роки Радянської влади Стято-Троїцьку церкву закрили. Розібрали дзвіницю, знесли куполи. В будівлі церкви облаштували театр, після 1944 року – склад міського споживчого товариства, з 1965  – хлібзавод, який розміщений там і понині. Склеп, в якому була перепохована графиня Софія Потоцька зруйнували. Частину надгробних плит перенесли до Мисливського замку, а всі захоронення біля церкви зрівняли з землею і накрили асфальтом.   

 

 

Адреса: м.Тальне, вул. Соборна, 71

Місцерозташування на карті:

 

 

КОСТЕЛ СВЯТОЇ АННИ

Римо-католицький костел Святої Анни – одна з найстаріших будівель міста. Костел збудований у 1850 - х роках графом П. Шуваловим.  

Діяв спочатку  як фамільна каплиця Звенигородської парафії «Тальновская каплица подлежащая Звенигородской Римско-Католической приходской церкви». В 1910-1911 роках коштом власника Тальнівського маєтку князем Сергієм Долгоруковим костел був відновлений і «отримав» сьогоднішній вигляд. За радянської влади костел закрили, тут в свій час розміщувалися  склад, інкубаторна станція, типографія,  цех з виробництва пам'ятників. 1992 року повернену святиню реставровано під керівництвом художника Андрія КулагінаВ костелі збереглися фрагменти настінного  розпису, пам’ятна дошка з подякою латиницею Сергію Долгорукому за відбудову храму та мармурова плита з датами народження і смерті Ольги Наришкіної. 

 

 

Адреса: м.Тальне, вул. Самойлова, 22

Місцерозташування на карті: https://goo.gl/maps/VNXHZJvmQCExHWwh8

 

 

ТАЛЬНІВСЬКИЙ ЦУКРОВИЙ ЗАВОД

Тальнівський цукровий завод належав графині Софії Львівні Шуваловій, заснований 1849 року. Завдячуючи підприємству, Тальне розрослося в місто. Цукроварня була однією із кращих в Російській губернії. Для потреб заводу 1853 року збудовано цегельний завод, при заводі діяла приватна лікарня С.Л. Шувалової та богодільня. В часи радянської влади завод був збережений, при ньому відкрито робітничий клуб, бібліотеку, фабрично-заводське училище, початкову школу, яка згодом стала семерічною, дитячі ясла, створена футбольна команда. В кінці 1990-х років цукрозаводи по Українізупиняли, знищували, то в Тальному його зберегли.  

 

 

Адреса: м.Тальне, вул. Графська, 2

Місцерозташування на карті: https://goo.gl/maps/f4Dzk5myjsAAYbq76

 

ЗАЛІЗНИЧНИЙ ВОКЗАЛ

На відрізку Христинівка - Шпола в 1890-1891 роках за дві версти від містечка графом П.П. Шуваловим збудована залізнична станція «Тальное», яку було відкрито в грудні 1891 року. Вокзал залізничної станції «Тальне» побудований за типовим проектом, за береговою схемою, яка була поширена в Україні наприкінці XIX століття.  Виразний ступінчатий силует пам'ятки дуже динамічний, скромний архітектурний декор, майстерно виконаний цегляною кладкою. Вокзал є пам'яткою архітектури кінця XIX століття. За 130 років вокзал лише змінив свій колір з червоного на бірюзовий.   

 

Адреса: м.Тальне, вул. Вокзальна,187

Місцерозташування на карті: https://goo.gl/maps/CZ7fQga9gUkLzxsp7

 

ВОДОНАПІРНА ВЕЖА

Вежа водогону, забудови 1890-1891 року. Одна з перших водогінних споруд містечка. Це однотипна гідротехнічна споруда при залізничній станції «Тальне» в системі водопостачання для регулювання тиску і витрати води, створення її запасу. Основний будівничий матеріал - камінь та цегла. Вежу збудували висотою у 10 метрів, на вершині для водопостачання встановили резервуар-водозбірник на 20 000 л.  

 

Адреса: м.Тальне, 

Місцерозташування на карті:

 

ПАРК-ПАМ’ЯТКА САДОВО-ПАРКОВОГО  МИСТЕЦТВА ДЕРЖАВНОГО ЗНАЧЕННЯ «ТАЛЬНІВСЬКИЙ»

 Садово-парковий ландшафт створений в різні історичні періоди в руслі модних тенденцій, характерних для відповідного часу.

 На околиці Тального лісовий масив із дерев'яним, згодом кам’яним мисливським будинкому ХVІІІ-ХІХ століттях послідовно належав графам Потоцьким, Наришкіним, ШуваловимДолгоруковим.

Тальнівський парк створювався з 1850 по 1880 роки, територіально входив до Тальнівського маєтку її величності Софії Львівни графині Шувалової План парку був розроблений в 1875 році. Композиція парку складалася з розташованого в центрі замку, численних галявин та алей, куртин.. Окремі деталі парку збереглися до наших днів, зокрема величні дуби-солітери. В композиції парку багато цікавих елементів та об’єктів.  

 

Адреса: м.Тальне, вул. Замкова 

Місцерозташування на карті: https://goo.gl/maps/TZsJFhgBMz2Jenpn8

 

 

«За матеріалами Тальнівського музею історії Тальнівської міської ради»

 

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора